Robert Bly powiada, że ?nawet najmniej sympatyczni ludzie stają się milsi, gdy nauczają”. Chłopcy uwielbiają, gdy wtajemnicza się ich w świat mężczyzn. Może to dotyczyć samochodów, komputerów, koni, obserwowania ptaków, przedzierania się przez gąszcz, łowienia ryb, prac stolarskich – wszystkiego, co może sprawiać im przyjemność, a my możemy im tę przyjemność zapewnić. (Dobra rada: nie bądźmy perfekcjonistami, gdyż łatwo ich wówczas zniechęcimy; starajmy się czerpać przyjemność z tego, co sprawia dziecku radość, i nie stawiajmy poprzeczki zbyt wysoko.)
Jako ojcowie powinniśmy aktywnie spędzać z synami i resztą rodziny co najmniej godzinę dziennie. Jeśli natomiast nasze obowiązki zawodowe nie pozwalają na wygospodarowanie takiej ilości czasu, musimy poważnie rozważyć nasze priorytety życiowe. Nie chciałbym, aby to zabrzmiało zbyt drastycznie, ale kariera zawodowa i bycie dobrym ojcem to dwa zjawiska wykluczające się wzajemnie. Synowie powinni poznawać swych ojców w różnych okolicznościach, a nawet doświadczać zmienności ich nastrojów.
DOBRY PRZYKŁAD
Jeśli synowie widzą, jak ojciec gotuje, sprząta, zajmuje się młodszym potomstwem, z pewnością również bardziej się zaangażują w prace domowe. Ojcowie powinni uzmysławiać synom, że są nie tylko ?kumplami do zabawy”. Dając przykład, można uczyć chłopca, jak być pełnowartościowym mężczyzną. Obserwowanie, jak ojciec dba o swój wygląd i higienę osobistą, jak odnosi się do innych, jak wyraża swoje emocje, broni swych poglądów, będzie miało dla chłopca niepomiernie większe znaczenie niż słowo. Bądź więc takim mężczyzną, jakim chciałbyś, aby twój syn stał się w przyszłości.
KONTAKTY Z INNYMI MĘŻCZYZNAMI
Pozwólmy, by nasi synowie mieli kontakt z naszymi przyjaciółmi płci męskiej. Mogą się bowiem od nich nie tylko wiele nauczyć, ale także znaleźć akceptację własnej osoby. Zorganizujmy wyprawę, w której będą uczestniczyć tylko synowie i ojcowie. Od czasu do czasu pokażmy juniorom miejsce naszej pracy; niech mają pojęcie o tym, gdzie ich ojciec spędza sporą część swojego życia, niech ulokują nas w szerszym kontekście. Warto też uświadomić chłopcom, co poświęcamy dla nich, uzmysłowić trudy i przeciwności, jakie niesie z sobą życie. Przede wszystkim jednak podarujmy im siebie, nie szczędźmy im czasu.