Rozwój technologii spowodował, że konsole do gier powoli stają się multimedialnymi urządzeniami. Jak pamiętamy PlayStation 2 dawał możliwość podpięcia klawiatury oraz myszy, surfowania w Internecie, a także wysyłania maili za pomocą dedykowanego programu pocztowego. Konsole takie jak PS2 oraz pierwszy z modeli Xboxa spowodowały, że kupno odtwarzaczy DVD było już zbędne, ponieważ obydwie konsole miały je na wyposażeniu. Takie rozwiązanie przypadło do gustu użytkownikom, którzy cenili w takim rozwiązaniu szybkość oraz wygodę korzystania z dodatkowych funkcji poza graniem oczywiście. Microsoft i Sony wziął to pod uwagę wypuszczając na rynek kolejne konsole Xbox 360 i PlayStation 3, wyposażone w dodatkowe usługi takie jak VOD, czy dostęp do aplikacji użytkowych, informacyjnych oraz portali społecznościowych.
microsoft xbox one
Nowa konsola Microsoftu – Xbox One została zaprezentowana jako nowa platforma, która skupia się przede wszystkim wokół telewizji cyfrowej a także korzystania z Internetu. O ile entuzjazm pracowników Microsoft i dziennikarzy co do jej możliwości był raczej zrozumiały, potencjalny nabywca czyli gracz był raczej zaskoczony i zawiedziony. Oliwy do ognia dodała również informacja dotycząca regulacji rynku gier używanych. Każdy użytkownik, który zechce pożyczyć i uruchomić grę na swojej konsoli będzie się musiał liczyć z dodatkową opłatą. Z doniesień wynika, że Microsoft chce również wprowadzić swój system dotyczący gier używanych i obrotu nimi.
Pomimo tego, że droga ku nowym rozwiązaniom jest raczej oczywista, użytkownicy zresztą jak zwykle nie mogą się pogodzić z tak radykalną zmianą. Entuzjazmu nie budzi również fakt, że cena za takie „centrum rozrywki” będzie raczej wysoka.Zdaniem Yusuf Mehdi zastępcy szefa działu Microsoftu zajmującego się rozrywką interaktywną dodatkowe funkcje nowej konsoli Xbox One podwyższą znacznie ich sprzedaż. Jakby na to nie patrzeć Xbox One to odpowiedź na popyt rynku i jego potrzeby.